Chodzą za mną ciekawe historie – fragment rozmowy z Krystyną Mirek

Krystyna-Mirek1-200x200

(fot. polkazksiazka.blogspot.com)

 Andrzejkowy poranek  wypadł  w poniedziałek. Za oknem pochmurno,szaro , zacina deszcz.Mój gość wita mnie jednak ciepłym, promiennym  uśmiechem.

Urocza, uśmiechnięta, krystyna Mirekspełniona i przedsiębiorcza  kobieta. Mama trzech nastoletnich córek oraz malutkiego synka. Mama, pisarka, blogerka, nauczycielka. Krystyna Mirek.

     Kiedy  pisarka bierze udział w spotkaniu autorskim z czytelnikami lub też gdy powołuje do życia nowe postacie,targane sprzecznymi emocjami, mąż bez problemu włącza się w obowiązki domowe.Także te związane z opieką nad najmłodszym dzieckiem.

Spotykamy się w przytulnym wnętrzu kawiarni niepołomickiego, pięknie odrestaurowanego zamku. Klimatycznie 🙂

Czeka nas rozmowa o macierzyństwie, pisaniu, spełnianiu marzeń oraz o tym jak mądrze zarządzać zawodowym i rodzinnym obszarem życia.

Nieco wcześniej tego poranka pisarka w rozmowie telefonicznej prosi o określenie czasu, jaki jest potrzebny na wywiad dla aplikacji Audio-blog. Lubi jasne, dobrze zaplanowane sytuacje.

W kawiarni niepołomickiego zamku rozmawiamy nieprzypadkowo. To właśnie tutaj, w niepołomickim zamku w 2011 roku  miała miejsce  premiera książki „Pojedynek uczuć”, od której zaczął  się mój osobisty kontakt z twórczością pisarki, zaś dla samej autorki  książka ta stała się  prawdziwym startem do  literackiej przygody.

Poniżej publikuję fragmenty nagranej rozmowy z Krystyną Mirek, autorką cenionych, ciepłych, poruszających książek obyczajowych dla kobiet. Warto wymienić największe hity wydawnicze tej autorki:  „Prom do Kopenhagi”, „Pojedynek uczuć”. ” Szczęście all inclusive”, ” Podarunek” czy ” Szczęśliwy dom”.Zapraszam do przeczytania fragmentu wywiadu na blogu  oraz oraz do wysłuchania pełnej wersji audio w  bezpłatnej aplikacji Audio-blog.

Aplikacja obsługuje tabety i smartfony w systemach iOS oraz Android.

download_appstore

download_google_play

 

Premiera wywiadu  już w najbliższą sobotę!

Zapraszam również  na blog pisarki:

( www.krystynamirek.blogspot.com)

Lunka1969:

-Łatwo jest pogodzić bycie mamą w dużej rodzinie z marzeniami o pisaniu?

Krystyna Mirek:

– Pisarką pełnoetatową zostałam  praktycznie dwa lata temu. To nie przyszło z dnia na dzień. Przygotowywałam się do zmian w życiu zawodowym  poprzez lekturę, szkolenia i artykuły na temat zarządzania czasem.Zamierzałam opuścić znane i bezpieczne miejsce w szkole: etat.  Decyzja była odrobinę ryzykowna.Pierwszą powieść, „Prom do Kopenhagi” pisałam  (na raty ) jeszcze w trakcie urlopu macierzyńskiego.Czas pokazał, że  warto było jednak podjąć ryzyko zmian w życiu zawodowym 🙂 Pisarką zostałam w momencie, kiedy moja najmłodsza córka poszła do 4 klasy szkoły podstawowej. Decyzję podjęłam w wyniku ciągłego poczucia trudnych do odrobienia zaległości w szkole, w domu, w relacjach z przyjaciółmi. Tuż przed 40 urodzinami poczułam, że dalej już tak nie chcę. Zaczęłam szukać wyjścia z tej pułapki. Wiele kobiet wpada w nią gdy próbuje ze wszystkich ról w życiu wywiązać się jak najlepiej…Czas pokazał, że  warto było jednak podjąć ryzyko zmian w życiu zawodowym 🙂

Macierzyństwo jest dla mnie źródłem ogromnej energii i daje mi nieproporcjonalnie więcej od tego , co ja muszę dla niego poświęcić. Czterokrotnie w życiu byłam na urlopie macierzyńskim. I za każdym razem podejmowałam w związku z tym inne decyzje. Kiedy urodziłam swoje pierwsze dziecko,urlop macierzyński był jeszcze krótki. Wróciłam po roku do pracy ( w szkole).Mój urlop nie trwał również długo po urodzeniu drugiej córki, ale wraz z narodzinami trzeciej córeczki wiedziałam, że tak jak dotąd już się nie da. Nie jestem w stanie – myślałam-pogodzić  opieki nad trójką dzieci i pracy, tak aby żadnego z dzieci nie skrzywdzić, by o wszystko zadbać.

Zdecydowałam się wtedy  na pozostanie  z córeczkami. Jednocześnie myślałam, że to koniec kariery zawodowej. Że po pięciu latach, gdy wreszcie wyjdę z domu, to nie znajdę już zajęcia w zawodzie. Powrót „do gry” czyli powrót na rynek zawodowy po przerwie związanej z urlopem wychowawczym  to zawsze  stres.  Ale ja po tym  czasie byłam  na pewno osobą silniejszą.  Dokładnie wiedziałam, czego chcę i dostałam bez trudu pracę. Warto ryzykować  i dokonywać najkorzystniejszych w danym momencie zmian. Nawet jeśli się ich boimy.  W okolicach czterdziestych urodzin dojrzałam do kolejny zmian: do decyzji porzucenia etatu w szkole i zajęcia się pisaniem. I choć pracę w szkole oraz uczenie uwielbiałam , czułam się w zawodzie spełniona, to jednak w   różnych okolicznościach zaczęły za mną chodzić  historie, domagające się opisania 🙂

Aby rozwinąć się i ulepszyć warsztat  jeździłam na szkolenia, dużo czytałam. Uważam, że kobiety mają trudniej. Jednocześnie mam przekonanie, że jesteśmy filarami społeczeństwa.

Lunka 1969

-Akceptacja własnej kobiecości to klucz do poczucia satysfakcji i chęci nauczenia się czegoś nowego? Czy dobrze jest być dziś kobietą?

Krystyna Mirek:

-Lubię być kobietą. Noszę sukienki, bransoletki i korale, lubię o siebie dbać w tym sensie, że robię delikatny makijaż, mam długie włosy. Mam też słabość do kwiatów, kocham gotowanie.

Wewnętrznie również jestem pogodzona ze swoim ciałem.Przyznaję, do pewnych wniosków na własny temat doszłam nieco późno i zmarnowałam wcześniej sporo czasu na niepotrzebne zmartwienia.

Lunka1969:

– Pozwoliła Pani podzielić się tą wieścią z czytelniczkami… Czy to prawda, że spodziewa się pani kolejnego dziecka ?…

Ciąg dalszy rozmowy ( pełny zapis wywiadu w wersji audio) będzie dostępny w niedługim czasie w bezpłatnej aplikacji Audio-blog

Autorka bloga Poziomkowe Wzgórze wraz z aplikacją mobilną Audio-blog przygotowała dla fanek twórczości Krystyny Mirek niespodziankę: 3 książki z autografem autorki. Uwaga! Książki wysyłam tylko na terenie Polski!

Zasady konkursu:

Wystarczy polubić profile aplikacji Audio-blog na FB, profil bloga Poziomkowe Wzgórze, ściągnąć na swój tablet lub smartfon bezpłatną aplikację Audioblog , wysłuchać uważnie wywiadu z Krystyną Mirek oraz odpowiedzieć na pytanie: Kiedy przyjdzie na świat „najmłodsze dziecko autorki” , o którym Krystyna Mirek mówi w specjalnym wywiadzie dla Audio-blog?

Odpowiedzi należy przesyłać w dniach:  12- 18 grudnia 2015 do północy pod adres: biuro@Audioexpress.pl

Uwaga! Spośród nadesłanych E-maili z prawidłową odpowiedzią rozlosuję książki K.Mirek z autografem pisarki, ufundowane przez autorkę bloga http://poziomkowe-wzgorze.blog.pl

1. Krystyna Mirek „Podarunek”

1.Krystyna Mirek ” Droga do szczęścia”

3. Krystyna Mirek ” „Szczęśliwy dom”

Zapraszam do udziału w konkursie!