Co na podróż? Audiobook? Aplikacja z podcastami?

 

Zatankowałam ostatnio paliwo na stacji z orzełkiem i dostałam bezpłatny kupon do pobrania audiobooka w serwisie Audioteka.pl .W sam raz na majowy weekend, bo zaplanowaliśmy dość długą podróż na wschód Polski.

Do wyboru ( do bezpłatnego pobrania)  miałam może nie jakąś powalającą liczbę tytułów, za to przekrój gatunków zadowoliłby każdego.

Wybrałam niedawny hit z dużego ekranu, książkę Jojo Moyes, melodramat :  „Zanim się pojawiłeś”.

Uznałam, że chwytająca za serce love story powinna pasować do klimatu podróży w zacinającym deszczu.

Audiobooki są dobrodziejstwem i kropka. Zostawiają miejsce wyobraźni. Zwłaszcza te dobrze zrealizowane.

Jeśli nie udało ci się zobaczyć ekranizacji powieści Jojo Moyes w kinie, zachęcam, najpierw posłuchaj audiobooka, a ewentualnie potem wybierz się do kina.

 

https://www.youtube.com/watch?v=ffIwBzZzGng ( zwiastun filmu, choć jestem przekonana, że widziałaś/widziałeś go ).

Dla niewtajemniczonych w fabułę napiszę kilka zdań: Typowa dziewczyna ” z sąsiedztwa”, Luiza, po utracie pracy w kawiarni, poszukuje stałego zajęcia. Pochodzi z małego, sennego miasteczka, którego główną atrakcją jest zamek.

Nie ukończyła studiów, nie miała ambicji by podróżować czy odkrywać w sobie pasje. Zwyczajnie lubiła swój  dotychczasowy sposób na życie   i początkowo z trudem odnajduje się w nowej roli: opiekunki sparaliżowanego, młodego mężczyzny z wyższych sfer.

Luiza musi się zmierzyć z ciężką atmosferą domu i  początkową  oschłością swojego „szefa”.Dojrzewa i odkrywa w sobie wielkie pokłady cierpliwości, taktu i pomysłowości. A jednak w najśmielszych przypuszczeniach nie mogłaby wymyśleć zaskakującego scenariusza, w którym wzięła udział nieco wbrew swojej woli.

Bo  jak zachować się jeśli cokolwiek byś nie zrobiła, to i tak złamie ci to serce?

Fantastyczne studium psychiki człowieka, którego życie zmieniło się nie do poznania po wypadku.

Film podaje ci wszystko na „talerzu”. Audiobook wymaga abyś nieco wysiła/wysilił wyobraźnię.Warto!!!

Internauci z You Tube nie zostawiają wprawdzie  suchej nitki na lektorce, czytającej audiobooka….
Komentują tembr jej głosu oraz sposób interpretacji. Przyznam, że mnie również przez krótki moment irytowała jej maniera interpretacyjna, sam warsztat aktorski jest bez zarzutu.To kwestia gustu czy ktoś odnajdzie klimat książki w takim właśnie stylu interpretacji. Ostatecznie po kilku rozdziałach przyzwyczaiłam się do lektorki. Napiszę tylko, że interpretacja tekstów to wymagający kawałek chleba…Lekko nie jest, a słuchacze potrafią być do bólu bezwzględni….

Rozpoczęte podczas podróży słuchanie kontynuowaliśmy po przyjeździe, dawkując sobie kilka rozdziałów każdego wieczora.Mąż również dał się wciągnąć w temat… Po raz pierwszy lektura zainteresowała nas w równym stopniu, dyskutowaliśmy o wyborze Willa i o roli Luizy w tym fragmencie biografii, który bohater powieści uznał za ” najlepsze pół roku w swoim życiu”. Co takiego zrobiła Luiza, że całkowicie odcięty od wszelkich przyjemności młody człowiek żył pełniej i ciekawiej? Nie mogę zdradzić wszystkiego, życzę więc miłego słuchania lub miłej lektury :))

Kiedy najchętniej słucham audiobooków ? 

1.wieczorem po męczącym dniu, spędzonym przy ekranie komputera, zamykam oczy, owijam się kocem, zaparzam ulubioną herbatę z imbirem i rozgrzewam się fajnymi historiami…

2. w podróży ( idealnie można wtedy zaplanować ile rozdziałów słuchamy i ile czasu chcemy poświęcić na lekturę)

3. Podczas gotowania / pieczenia, ogarniania kuchni

4.podczas treningu na bieżni ( smartfon mam w kieszeni)

5.w łóżku, kwadrans przed zaśnięciem

Jako osoba zawodowo pracująca głosem wiem, że styl interpretacji to nie jest sprawa wymyślona „na kolanie”.

Każde nagranie dla Audioteka.pl to zapewne, podobnie jak w radio, praca zespołu w studio nagraniowym: reżyser,  dźwiękowiec , akustyk, aktor… Dlatego opinia o sposobie czytania przez aktorkę wydała mi się trochę przesadzona.Uważam, że głos dobrano całkiem nieźle…. Choć zdaję sobie sprawę, że często bywa tak, że ile ludzi, tyle opinii….

Poniżej link do całkiem obszernych fragmentów audiobooka.

Jestem ciekawa czy mas swój ulubiony tytuł i czy możesz polecić mi coś do posłuchania podczas kolejnej podróży?

Ps Aby zostawić komentarz trzeba zalogować się do Disques.Dlaczego warto to zrobić?

W tym serwisie podoba mi się, że wszystkie twoje komentarze, jakie piszesz w odpowiedzi na różne wpisy blogowe znajdują się w jednym miejscu ( duża wygoda).Poza tym internauci mogą głosować na twoje komentarze,widać wtedy, kogo cenią w grupie dyskutantów. Rejestracja trwa krótką chwilę i myślę, że warto:)

ps2  A jeśli lubisz klimaty pobudzające wyobraźnię i audiobooki, po prostu absolutnie koniecznie musisz wypróbować aplikację z podcastami Audioblog. Jest dostępna bez opłat w sklepach App Store lub Google Play ( w kategorii „MUZYKA I DZWIĘKI” ). Jeśli zdecydujesz się pobrać aplikację zapraszam do posłuchania prawie 100 podcastów z mojego bloga Poziomkowe Wzgórze. Sprawdź także mój Instagram 🙂 Dbam by nie zabrakło tam nigdy cieplutkich zdjęć :)) Acha. Aplikację Audioblog koniecznie oceń, OK? Z góry bardzo dziękuję :))

Linki do pobrania Audioblog na smartfon lub tablet ( polecam tę druga opcję):

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.audioexpress.audioblog&hl=pl – dla telefonów, tabletów w systemie Android

https://itunes.apple.com/us/app/audiobooks/id311507490?mt=8 Link do App Store ( dla iOS)

 

  • Uwielbiam czytać książki, jak mam tylko czas to czytam i czytam 🙂 a jak jest filim to tez go oglądam ale najpierw czytam 🙂 „Zanim się pojawiłeś” świetna książka i równie dobry film.

    • A co myślisz o audiobookach w podróży? Ja uwielbiam:)

  • Jestem ciekawa czy wolisz raczej czytać książki czy oglądać ich ekranizację? Napisz w komentarzu, czy słuchasz audiobooków, jeśli tak, w jakich okolicznościach? Jak czśsto? Czy możesz wymienić tytuły warte polecenia?